Yüzde 61 Oranında İç Tehdide Maruz Kalındı

Yüzde 61 Oranında İç Tehdide Maruz Kalındı
Paylaş
 

Dikkatsiz veya kötü niyetli çalışanlar, şirketler için büyük tehdit oluşturmaya devam ediyor.

Yapılan son araştırmaya göre şirketlerin yüzde 61’i, son 12 ay içerisinde en az 1 kere iç tehdit saldırısına maruz kaldığını belirtiyor. Uzaktan çalışma dönemi nedeniyle daha da dikkatli olması gereken şirketleri uyaran Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, iç tehditlere karşı 6 önemli öneride bulunuyor.

Siber saldırılar sadece dış kaynaklardan gerçekleşmiyor. Kimi zaman bir hackerin işlerini kolaylaştırabilecek bir şirket çalışanı, değerli verileri sızdırabiliyor. Ortalama olarak bir şirket içi tehdidin maliyeti şirketlere 10 milyon doların üzerinde gerçekleşebiliyor.

Amerika’da gerçekleştirilen bir anket araştırması da şirket içi tehditlerin hala ciddi zararlara neden olduğunu gösteriyor. Özellikle pandemi döneminde birçok şirketin siber güvenliklerinde zafiyetler göstermesinin şirket içi tehditlerden kaynaklanan saldırıların da artışını tetiklediğini ifade eden Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, iç tehditlere karşı şirketlerin uygulaması gereken siber güvenlik politikalarını açıklıyor.

1. Geçici değil, kalıcı bir uzaktan çalışma politikası oluşturun.

2. VPN kullanımını ya da MFA’yı çalışanlara zorunlu kılın.

3. Halka açık Wi-Fi kullanımının önüne geçin.

4. Sosyal mühendislik saldırılarına karşı çalışanları eğitin.

5. Çalışanlarınızı izleyin.

6. Erişim kısıtlamaları ve kontrolünü sıkı tutun.

Yüzde 61 Oranında İç Tehdide Maruz Kalındı
Yüzde 61 Oranında İç Tehdide Maruz Kalındı
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM