Yeni Kısıtlamalar Seyahatleri Etkileyecek mi?

Yeni Kısıtlamalar Seyahatleri Etkileyecek mi
Paylaş
 

Geçtiğimiz mart ayında başlayan pandemi süreci hepimiz için zorlu geçiyor.

Sosyal mesafe kulları gereği art arda gelen yasaklar, haziran ayındaki normalleşme takvimiyle bir nebze azaldı.

Ancak bu süreçte hayatımıza HES kodu, Seyahat İzin Belgesi gibi daha önce alışık olmadığımız düzenlemeler de girdi.

Son olarak da kasım ayı itibarıyla yeni kısıtlamalar açıklandı. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamaları nasıl olacak, 20 Kasım 2020 Cuma günü başlayan yeni yasaklar seyahat edecekleri nasıl etkileyecek gibi sorular aklımızda.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SIRASINDA UÇUŞUM VAR NE YAPMALIYIM?

İçişleri Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre sokağa çıkma saatleri içerisinde uçak, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk edecekler biletlerini, rezervasyon numaralarını ya da PNR kodlarını göstermeleri halinde sokağa çıkabiliyorlar. Ancak İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine göre 20 yaş altı kişiler yanlarında ebeveynleri olmadan şehirlerarası yolculuk yapamayacaklar.

KISITLAMA SAATLERİNDE HAVALİMANINA BENİ KİM BIRAKACAK?

Hafta sonları için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecekler, biletlerini ya da PNR kodlarını göstermeleri halinde dışarı çıkabiliyor. Ancak bu kişiler havalimanına nasıl ulaşacak sorusu akıllarda soru işareti doğuruyor. Yetkililerin açıklamalarına göre; bir kişi, eşi ya da çocuğunu havalimanına bırakacaksa, bulunduğu ilçenin kolluk kuvvetlerine ya da kaymakamlığına eşini havalimanına götürmesi gerektiğini bildirmesi gerekiyor. (Saat araç plakası vs. istenebilir) Dönüş için de bilet ve kimliklerinin fotokopilerinin yanınızda olmasında fayda var.

HAFTA SONLARI SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI SIRASINDA ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT EDİLEBİLECEK Mİ?

İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili genelgesine göre; hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süreler içerisinde (kısıtlama saatlerinde) vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır.

Ancak; Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlar, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI KİMLERE UYGULANACAK?

Hafta sonları sokağa çıkma yasakları, meslekleri nedeniyle çalışmak zorunda olanlar hariç herkes için geçerli olacak. Diğer günler ise tüm şehirlerde 65 yaş ve üzeri kişiler saat 10:00-13:00 saatleri arasında, 1 Ocak 2001 ve sonrası doğan 20 yaş altı bireyler ise 13:00-16:00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek. Çocuklar ihtiyaç olması halinde (örneğin kreşe bırakma, bakıcıya bırakma, doktor kontrolü gibi durumlar için) yanlarında velileri olması halinde bu saatlerin dışında dışarı çıkabilecekler.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN KİMLER MUAF OLACAK?

Sağlık çalışanları, kargo çalışanları, teknik servis elemanları, güvenlik çalışanları, izne bağlı üretim yapan yerler, veteriner hekimler, belediye çalışanları vs. gibi kanunla belirtilen kurallara uyan çalışanlar hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma yasaklarından muaf olacak.

OTELLER AÇIK MI OLACAK, RESTORAN HİZMETİ VERECEK Mİ?

Yeni genelgede kısıtlamalar otelleri kapsamıyor. Oteller misafirleri için konaklama ve yeme içme konusunda hizmet vermeye devam edecek. Konaklama yapanlar için otellerin restoranları açık olacak. Otel konaklaması olan kişiler konaklama rezervasyonunun başlama zamanı ile konaklama tesisine ulaşım süresi içinde rezervasyon olduğunu belgelemek kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ NASIL SEYAHAT EDECEK?

İçişleri Bakanlığı’nın yeni düzenlemesine göre 20 yaş altı gençler yanlarında yetişkin biri olmadan seyahat edemeyecek. Normalde 16-17 yaşındaki bir genç tek başına uçak yolculuğu yapabiliyordu ancak yeni düzenlemeye göre şehirlerarası seyahat için yanında yetişkin bir velisinin olması gerekiyor. 65 yaş üstü vatandaşlar ise Seyahat İzin Belgesi alarak seyahat edebilecek. HES kodu alma zorunluluğu ise herkes için geçerli.

HAVALİMANI VE HASTANE RESTORAN VE KAFELERİ HİZMET VEREBİLECEK Mİ?

Havalimanı restoran ve kafeleri sadece yolcular ile personel tarafından kullanılabilecek. Hastane kafe ve kantinleriyle ilgili karar ilgili hastane yönetimine bırakıldı.

YABANCI TURİSTLER SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA TABİ MİDİR?

Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM