Güncelleme Sırasında Veri Kaybına Neden Olan 5 Hata

Güncelleme Sırasında Veri Kaybına Neden Olan 5 Hata
Paylaş
 

Daha iyi performans, daha iyi tasarım ya da bazen oluşan problemlerin çözümleri için işletim sistemlerine güncellemeler geliyor.

Basit bir işlem olarak görülen bu güncellemeler sırasında ise değerli verilerin zarar görebildiğine dikkat çeken Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, güncellemeler sırasında en sık karşılaşılan 5 hataya dikkat çekiyor.

Güncelleme sırasında karşılaşılan hatalardan dolayı kullanıcıların verileri de zarar görebiliyor. Verileri yedeklemenin işletim sistemlerinin güncellemesi aşamasında önemli bir basamağı oluşturduğuna dikkat çeken Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, işletim sistemlerini güncellerken veri kaybına neden olan 5 hataya dikkat çekiyor.

1. Güç kaybı: Herhangi bir büyük sistem güncellemesi sırasındaki yaşanan güç kaybı, verilere zarar verebiliyor.

2. Yeterli depolama alanının olmaması: İşletim sistemi güncellemesi sırasında sürücüde yeterince boş alan olmaması, yalnızca kısmi bir kurulumdan sonra sistemin yeniden başlatılmasına neden olabiliyor.

3. Sürücü arızası: Tahmin edilebileceği gibi, işletim sistemini güncellerken yaşanabilecek bir sürücü arızası, herhangi bir zamanda yaşanan bir sürücü arızası kadar felaket sonuçlar doğurabiliyor.

4. Kullanıcı hataları: Bilinmeyen sebeplerden dolayı işletim sistemi güncellemesi sırasında hatalar oluşabiliyor.

5. EFS şifrelemesinin kaldırılmaması:  Windows’ta dosya şifreleme sistemi olan EFS, verilerin güvenliğini sağlamaya yarıyor. Ancak EFS şifrelemesi ile şifrelenen veriler, güncelleme sonrasında kullanıcılara veri kayıpları yaşatabiliyor.

Güncelleme Sırasında Veri Kaybına Neden Olan 5 Hata
Güncelleme Sırasında Veri Kaybına Neden Olan 5 Hata
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM