Ulus Haber
Corona Sarılma Odaları Kuruldu
Sosyal Medyada Paylaş
14 Kasım 2020
admin

Corona Sarılma Odaları Kuruldu

İtalya’daki huzurevi, covid-19 pandemisi sebebiyle aylardır yakınlarına dokunamayan yaşlılar için sarılma odası kurdu.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Treviso şehrine bağlı Castelfranco Veneto kasabasındaki Domenico Sartor Huzurevi, mevsimin ve pandeminin ikinci dalgasının da etkisiyle kurumda bulunanların moral seviyesinin büyük oranda düştüğünü belirtmesi üzerine böyle çözüm bulundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre huzurevi, yaz aylarında açık havada ve mesafeli görüşmeler organize ederken havaların soğumasıyla bu seçeneğin ortadan kalkması üzerine 2 Kasım’da sarılma odasını açtı.

‘Sınırsız duygular’ başlıklı bir proje kapsamında kurulan sarılma odasına, yakınların görüşmesine, birbirine sarılmasına ve el tutuşmasına imkan veren cam ve plastik bölmeler yerleştirildi. Huzurevi sakinlerinin yakınlarıyla bu ortamda sohbet edebilmesi için kulaklıklar da temin edildi.

Sarılma odası projesi, İtalyan basınında ‘sarılmaktan vazgeçmeyen insanlık’, ‘duyguları serbest bırakmak için plastik bir örtü’ gibi ifadelerle yer buldu.

La Repubblica gazetesine konuşan bir huzurevi sakini, yaşadığı bu tecrübeyi ‘duygularla dolu bir kabın kapağının açılması’ şeklinde tanımladı.

Kaynak: Sözcü

Corona Sarılma Odaları Kuruldu
Corona Sarılma Odaları Kuruldu

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU