Çekerek Havzasına 2 Milyar TL’lik Kaynak

Çekerek Havzasına 2 Milyar TL’lik Kaynak
Paylaş
 

Türkiye, On Birinci Kalkınma Planı’nda (2019-2023) da belirtildiği üzere, coğrafi konumu nedeniyle, iklim değişikliğinden olumsuz yönde etkilenecek ülkeler arasında yer alıyor.

Buna bağlı olarak yaşanabilecek ani yağışlar, seller ve kuraklık gibi durumların en aza indirilmesi için çalışan Tarım ve Orman Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması için yeni bir proje başlattı.

Yozgat, Çorum, Sivas ve Tokat sınırları içerisinde yer alan Çekerek Nehri Havzası için 2021’de başlayacak rehabilitasyon projesi, tamamlandığında toplam 480 köy ve 84 bin kişiye fayda sağlayacak.

2 milyar TL kaynak sağlanan Avrupa Birliği destekli proje toplamda 7 yıl sürecek ve bölgeye yeniden hayat verecek.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü’nün, Kalkınma Planında yer alan hedefler doğrultusunda başlattığı “Çekerek Havzası Rehabilitasyon Projesi” ile bitki örtüsünün, toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanması, doğal kaynakların rehabilitasyonu, sürdürülebilir arazi yönetimi, muhtelif gelir getirici faaliyetlerle kırsal geçimin iyileştirilmesi, heyelan ve sel kontrolü, kırsal ulaşımın iyileştirilmesi amaçlanıyor.

876 BİN HEKTARLIK ALANDA TABİ KAYNAK BOZULUMU ÖNLENECEK

Yozgat’ta 8 ilçe (Merkez, Sorgun, Aydıncık, Çekerek, Kadışehri, Akdağmadeni, Saraykent, Çayıralan), Çorum’da 2 ilçe ( Alaca ve Ortaköy), Tokat’ta 3 ilçe (Artova, Sulusaray ve Yeşilyurt) ve Sivas’ta ise 1 ilçeyi (Yıldızeli) kapsayan proje sahasında toplam 14 ilçe ve 480 köy yer alıyor. 876 bin 551 hektarlık alanı içine alan proje sahasında tabi kaynak bozulumunu önlemek için çalışmalar yürütülecek.

Proje ortakları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM) ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) yer alıyor. Ayrıca proje ile Çekerek Havzasında yer alan Yozgat, Sivas, Çorum ve Tokat İl Özel İdareleri ile yakın iş birliği içinde çalışılması hedefleniyor.

2 MİLYAR TL KAYNAK AYRILACAK

Türkiye ve AB ortak destekli olarak 2 milyar TL’yi bulacak ve 2027 yılında tamamlanması öngörülen projenin hedefleri arasında;

Havzada bulunan doğal kaynakların rehabilitasyonu ve sürdürülebilir kullanımı,

Çok amaçlı göletler

Kırsal halkın sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi,

Kurumlar arası koordinasyonun ve kurumların kapasitesinin geliştirilmesi,

İzleme ve değerlendirme çalışmaları ile proje öncesi durumun ve proje uygulama sonrası gelişmelerin tespiti ve sayısal olarak ortaya konması yer alıyor.

ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Özellikle yörede yaşayan halkın geçim şartlarını iyileştirerek, yoksulluğun azalmasına katkı sağlayacak proje istihdam konusunda da önemli bir katkı sunacak. 7 yıllık sürede proje kapsamında yapılacak çalışmalar ise şu şekilde belirtiliyor;

Erozyon kontrolü, heyelan önleme ve sel kontrol çalışmaları

Orman içi ve orman bitişiği meraların sürdürülebilir yönetimi

Ormanların rehabilitasyonu, korunması ve sürdürülebilir yönetimi

Orman köyleri için gelir yaratma ve geçim kaynaklarının çeşitlendirilmesi

Sürdürülebilir ve iklim dostu tarım uygulamaları

Mera rehabilitasyonu ve yönetimi

Sürdürülebilir tarımsal değer zincirleri

Sürdürülebilir tarımsal ürünlerin markalaşma ve pazarlanması

İçme suyu altyapı sistemleri

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM