Black Friday’de (Efsane Cuma) Siber Dolandırıcılara Dikkat

Black Friday’de (Efsane Cuma) Siber Dolandırıcılara Dikkat
Paylaş
 

Özellikle online alışverişlerin büyük artış gösterdiği Black Friday’i, tüketiciler kadar siber dolandırıcılar da büyük bir sabırsızlıkla bekliyor.

Bu yıl Koronavirüs pandemisi nedeniyle Black Friday’de fiziksel mağazalar yerine online alışveriş siteleri her zamankinden daha fazla ziyaret edilecek. Birçok online alışveriş sitesinin kampanyalı satışlar planladığı Black Friday alışverişlerinde, tüketicilerin çok dikkatli olması gerektiğini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, abartılı kampanyalara, kredi kartı dolandırıcılıklarına ve sahte alışveriş sitelerine karşı tedbirli olunması uyarısında bulunarak mutlaka sanal kart ile alışveriş yapılması gerektiğini söylüyor.

Kendinizi siber dolandırıcılardan korumak ve Black Friday’de yapacağınız alışverişlerin kabusa dönüşmesini engellemek için birkaç basit yol var. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kredi kartı ve kimlik bilgilerini ele geçirmek için Black Friday’i fırsat bilen siber dolandırıcılara karşı tüketicileri uyararak bilgisayar ve akıllı telefonlar ile güvenli online Black Friday alışverişi için 10 önemli ipucu paylaşıyor.

1. Banka kartı ve kredi kartı yerine sanal kart tercih edin.

2. Black Friday’e özel içeriklere hemen kanmayın, gelen maillerin adresini ve doğruluğunu kontrol edin.

3. Abartılı kampanya, indirim ve hediye tekliflere itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun.

4. Verdiğiniz bilgilere dikkat edin.

5. Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi erişim noktalarından uzak durun. S

6. Verilerinizi yedekleyin.

7. Mobil cihazınızın güvende olduğuna emin olun.

8. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edin.

9. Mağazaların web siteleri yerine uygulamalarını kullanın.

10. Bilinen, ödüllü ve kapsamlı bir güvenlik çözümü kullanın.

  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM