Ulus Haber
Bela Geleli 1 Yıl Oldu 1 Milyon 343 Bin Kişi Öldü
Sosyal Medyada Paylaş
18 Kasım 2020
admin

Bela Geleli 1 Yıl Oldu 1 Milyon 343 Bin Kişi Öldü

Şu ana kadar 1 milyon 343 binden fazla insanın ölmesine sebep olan olan yeni tip corona virüsün (Covid-19) Çin’in Wuhan şehrinde gizemli bir solunum yolu hastalığı şüphesiyle teşhis edilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Salgının insan sağlığını tehdit etmesinin yanı sıra kış döneminde vaka sayılarının ikinci dalga tehlikesini göstermesi maske, mesafe, hijyen kavramlarını günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline getirdi.

Dünyada 200’e yakın ülke ve bölgeye yayılarak küresel salgına dönüşen virüs, ortaya çıktığı günden bu yana dünyada 55 milyon 943 binden fazla kişiye bulaşırken 1 milyon 343 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Virüsün 17 Kasım’da ortaya çıkışından sonra, DSÖ yeni tip corona virüsü “pandemi” (küresel salgın) ilan ettiği 11 Mart’a kadar geçen yaklaşık 3 aylık sürede salgın Türkiye dahil birçok ülkeye yayıldı.

Salgının kontrol altına alınması ve önlenmesine yönelik tedbirler, bütün ülkelerin ana gündemi haline geldi, aşı çalışmaları ise birçok ülkeden yapılmaya başlandı. DSÖ’nün verilerine göre, 12 Kasım itibarıyla dünya genelinde 48 Covid-19 aşı adayı, klinik denemelerle insanlar üzerinde test edilirken, 164 aşı adayı da klinik öncesi geliştirme aşamasında bulunuyor.

Klinik deneme aşamasına geçen aşılardan 21’i birinci, 16’sı ikinci, 11’i ise üçüncü aşamada insanlar üzerinde test ediliyor. Binlerce deneğin katıldığı, 3’üncü aşama klinik denemeleri yürütülen potansiyel aşılar arasında ABD’den 4, İngiltere’den 1, Rusya’dan 1, Hindistan’dan 1 ve Çin’den 4 aday yer alıyor.

7 Ocak’ta DSÖ, hastalığın SARS olmadığını fakat “yeni tip bir corona virüsten” kaynaklandığını açıkladı.

11 Ocak’ta Çin’de hastalıktan ilk ölüm görüldü. Ölen kişi, Wuhan’daki pazardan alışveriş yaparken corona virüs kaptığı tahmin edilen 61 yaşında bir erkekti.

13 Ocak’ta Çin dışında ilk vaka görüldü. Tayland’da bir kadın hastada Covid-19 tespit edildi.

Virüs, seyahat eden kişiler aracılığıyla birçok ülkeye yayıldı. Hong Kong, Tayvan, Singapur, Güney Kore, Avustralya, Malezya, Vietnam ve Nepal’de Covid-19 tespit edilen kişiler tedavi altına alındı.

11 Şubat’ta DSÖ, yeni tip corona virüse “Covid-19” adı verildiğini duyurdu.

Fransa’da yeni tip corona virüsten hayatını kaybeden kişi, Avrupa kıtasındaki ilk ölüm vakası oldu.

11 Mart’ın ilk saatlerinde Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de ilk vakanın görüldüğünü duyurdu.

DSÖ, yeni tip corona virüsü “pandemi” (küresel salgın) ilan etti.

ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere haricinde Avrupa’dan gelen tüm yolculara 30 gün süreyle sınırlarını kapattıklarını duyurdu.

12 Mart’ta Türkiye’de ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerde eğitime ara verildi.

3 Nisan’da Türkiye’de 30 büyükşehir ve Zonguldak iline giriş çıkışlar yasaklandı.

Kaynak : ntv

Bela Geleli 1 Yıl Oldu 1 Milyon 343 Bin Kişi Öldü
Bela Geleli 1 Yıl Oldu 1 Milyon 343 Bin Kişi Öldü

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU