6 Siber Dolandırıcılık Yöntemi

6 Siber Dolandırıcılık Yöntemi
Paylaş
 

Dünya çapında her yıl Ekim ayı, Siber Güvenlik Farkıdalık Ayı olarak kutlanıyor.

Bu yıl Koronavirüs nedeniyle internet kullanımının, dolayısıyla dijital hedef sayısının artmasıyla siber dolandırıcılık da artış gösterdi.

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı için online mecralarda karşılaşılabilecek 6 siber dolandırıcılık yöntemini sıralayarak kullanıcıları uyarıyor.

Online bankacılık uygulamalarından sağlık kurumlarına kadar birçok alanda saldırıların arttığını belirten Barbaros Akkoyunlu, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı için online mecralarda karşılaşılabilecek 6 siber dolandırıcılık yöntemini sıralayarak kullanıcıları uyarıyor.

Siber dolandırıcılık, İnternet ortamında gerçekleştirilen dolandırıcılık yöntemleridir. Dolandırıcılar, kimlik avı e-postaları, sosyal medya, cep telefonunuzdaki SMS mesajları, sahte teknik destek telefon görüşmeleri, sahte alışveriş siteleri ve daha fazlası gibi sayısız yöntem kullanabilirler.

Bu tür dolandırıcılıkların temel amacı, kredi kartı hırsızlığı, kullanıcı oturum açma ve şifre bilgilerini ele geçirme ve hatta kimlik hırsızlığı olabilir.

1. Oltalama

2. Sosyal Medya Dolandırıcılığı

3. Sahte Telefon Uygulamaları

4. Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığı

5. Sahte Alışveriş Siteleri

6. Beklenmeyen Ödül Dolandırıcılığı

6 Siber Dolandırıcılık Yöntemi
6 Siber Dolandırıcılık Yöntemi
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM